Pająk, który lubi zapach nieświeżych skarpetek

Lubiący zapach przepoconych skarpetek pająk skakun Evarcha culicivora może pomóc w walce z malarią, bo żywi się komarami – informuje pismo „Biology Letters„. Te wschodnioafrykańskie pająki zamieszkują zwykle wysoką trawę w pobliżu ludzkich chat.
Skakuny we wschodniej Afryce są znane ze swojego zamiłowania do pożerania komarów napitych krwią. Naukowcy informują, iż te pająki preferują szczególny rodzaj komarów , przenoszących w swojej ślinie (powodującej brak krzepnięcia krwi) zarodźce, czyli pierwotniaki z rodzaju Plasmodium (są to samice komarów 30-40 gatunków z rodzaju Anopheles, liczącego w przybliżeniu 400 przedstawicieli). Wywołują one chorobę zakaźną – malarię, która jest odpowiedzialna za ponad milion zgonów rocznie (głównie dzieci).

Szacuje się, że zarażonych malarią może być aż 300 milionów ludzi na świecie. W latach 1955 i 1969 WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) przeprowadziła akcję wykorzenienia malarii, jednak w Afryce, większości krajów Azji południowo – wschodniej i Ameryki Łacińskiej choroba przetrwała, z powodu oporności komarów na DDT i zarodźców na chlorochinę, a także z powodu niedostatecznych środków finansowych.

Fiona Cross z University of Canterbury i Robert Jackson z International Centre of Insect Physiology and Ecology (Kenia) wykorzystali noszone wcześniej skarpetki, by sprawdzić, czy skakuny – podobnie jak komary – przywabia zapach ludzkiego potu.

Eksperymenty potwierdziły to przypuszczenie – pająki wolały pozostać w „skarpetkowej” atmosferze niż przejść do pomieszczenia ze świeżym powietrzem.

„Moim marzeniem byłoby, aby ludzie, wiedzieli jak rozpoznawać tego małego pająka i nie zabijali go, kiedy znajdą go wewnątrz budynków jak często ma to miejsce, gdyż często zapuszcza się do nich w poszukiwaniu pożywienia” powiedziała LiveScience Ximena Nelson, ekolog behawioralny z uniwersytetu Macquarie w Sydney, Australia. „Jeżeli te pająki zostaną pozostawione w tych domach, mogą uszczuplić liczbę żywiących się krwią komarów, co może zapobiec przed zarażeniem pasożytem”

Zdaniem specjalistów, hodowanie takich pająków w domach mogłoby pomóc walce z malarią. Evarcha culicivora to jedyny znany gatunek pająka, który żywi się ssącymi krew komarami Anopheles gambiae. Gdy poczuje krew, wpada w istny szał bojowy i zabija nawet 20 komarów – jednego po drugim – nawet, jeśli później nie ma zamiaru ich zjadać.
 To dopiero myśliwy..!
Enhanced by Zemanta
Reklamy

4 thoughts on “Pająk, który lubi zapach nieświeżych skarpetek

 1. goldenbrown 19/02/2011 / 20:41

  Z tego, co wyczytałam, to mamy ich w Polsce chyba ze 65 róznych gatunków. Skakuny nie są niebezpieczne dla człowieka, oczywiście, ze zdarzają się wyjątki, jakiś boliwijski skakun powoduje hemolizę krwi i w ogóle jest nie teges..;) Ale „nasze”, polskie są bezpieczne. Dlatego wystawiaj skarpetki Szczepciu, wystawiaj…;)

  Polubienie

 2. slavkosnip 20/02/2011 / 19:35

  Przystojniaczek. I jaki pracowity. Przeżyłyby bo i komary nie we wszystkie pory roku gryzą. Czy nasze komary, są tożsame z tymi malarycznymi z Afryki, czy też to zupełnie inna bajka? Pamiętam jak mnie okropnie pogryzły – około 30 ugryzień, które trwały w postaci czerwonych swędzących ran przez kilka dni – gdy robiłem wieczorną porą sesję foto nad Potokiem Służewieckim tuż po powodzi w lecie ubiegłego roku! To był istny koszmar. Ubiłem masę [nie ta rowerową:), ale druga masa [komarów]zdążyła pokąsać mnie:( Pozdrawiam noworocznie:)Ale widoki i liczne fotki warte były tego bólu:)

  Polubienie

 3. goldenbrown 21/02/2011 / 01:20

  Slavko, nasze komary są całkiem niewinne, te malaryczne to zupełnie inna bajka (z rodzaju Anopheles). Też mam podobne krwiopijcze wspomnienia z komarami, do tej pory pamiętam, jak mnie dopadły na obozie w Mikoszewie…
  Ty miałeś chociaż misję- sesja zdjęciowa;) I chociaż to osładza ból po ukąszeniach:)
  Podobno komary nie znoszą olejku goździkowego, dlatego trzeba nim nasmarować skórę.
  Pozdrawiam:)

  Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s