W ogrodach Watykanu cz.1

Ogrody Watykańskie owiane są nimbem tajemniczości.. To część Watykanu, która nie jest kolejnym punktem zwiedzania w programach wycieczek, ogrody stanowią prywatną część Watykanu, gdzie papież wypoczywa, spaceruje, czy modli się w samotności. Tak zupełnie sam nie jest, bo przez cały czas towarzyszy mu ochrona, dyskretnie obserwując otoczenie i nie odstępując papieża na krok. 

Ale do ogrodów watykańskich można wejść, trzeba tylko odpowiednio wcześnie zarezerwować bilety lub … mieć specjalne zezwolenie. 
Zwiedzać można tylko w dni powszednie przed południem, bo najpóźniej o 13.00 trzeba opuścić to miejsce.
Mieliśmy szczęście i ogromny zaszczyt, że mogliśmy zobaczyć to przepiękne i mistyczne miejsce..:) Panuje tam niesamowity spokój, jest to kontrast dla gwaru panującego na Placu św. Piotra, czy w Bazylice.
Zanim zamieszczę kilka zdjęć ogrodów, zacznę od zdjęć z niezwykłego cmentarza niemieckiego. Pochowani są tam członkowie Bractwa Żałobników Najświętszej Maryi Panny, jak też osoby pochodzenia niemieckiego, które zmarły w czasie pielgrzymki do Watykanu. W dawnych stuleciach chowano też Holendrów i Walonów. Spoczywają tam komendanci Gwardii Szwajcarskiej, jak i książęta niemieccy, czy rektorzy Kolegium Niemieckiego.
Na pierwszy rzut oka cmentarz wygląda, jak ogród. Jest malutki, rzec by można kameralny, pełen pięknych rzeźb i stylizowanych nagrobków. Zwiedzając cmentarz, właściwie chodzi się po płytach nagrobnych, nie ma tam skrawka wolnego miejsca. Cmentarz jest wciąż czynny, choć pogrzeby nie zdarzają się zbyt często.

Reklamy

6 myśli nt. „W ogrodach Watykanu cz.1

  1. O tym cmentarzu nie mialam bladego pojęcia. Ogrody kojarzą mi się tylko z alejkami, trawnikami, pergolami.. Nie wiedziałam, ze wewnątrz jest niemiecki cmentarz. W ogóle widać, ze w Watykanie są bardzo silne wpływy niemieckie.

    Lubię to

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s