Pełnoprawni i aktywni

W Łodzi powstaje ostatnio wiele znakomitych graffiti, wśród których to wyróżnia się tematem. Nie zajmuje całej ściany domu, nie jest wyeksponowane w jakimś bardzo uczęszczanym miejscu. Powstało tuż obok ścieżki rowerowej, jak znak symbolizujący takie same prawa wszystkich ludzi do pełnej aktywności, niezależnie od ich sprawności i statusu. Graffiti pełne ciepła i emocji, wieloznaczne i dające do myślenia. Myślę, że tu nie potrzeba wiele słów. Obrazy, jak symboliczne światełko w tunelu… O akceptacji, wspieraniu się, o budowaniu mostów, byciu razem, o nieuleganiu stereotypom.. Niepełnosprawność nie jest wykluczeniem, nie jest piętnem. Bardzo chciałabym wierzyć, że tak jest w istocie w naszej rzeczywistości.
Dla mnie symbolicznym znakiem nadziei stał się gołąb, który wpadł mi w kadr w momencie naciśnięcia spustu migawki.  Jakby chciał poruszyć to, co nieruchome i dać skrzydła tym, którzy ich tak bardzo potrzebują.

Reklamy

20 thoughts on “Pełnoprawni i aktywni

  • ugoldenbrown 01/07/2013 / 07:45

   Graffiti powstało w ramach FAR – Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Była to kampania na rzecz osób niepełnosprawnych, murale powstały w wielu miastach w Polsce – w Gdyni, Iławie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Lublinie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu i Lubinie. Ciekawostką jest to, że przy malowaniu brało udział wielu niepełnosprawnych, jak też wolontariuszy FAR i urzędników (np. prezydent Gdyni).

   Polubienie

 1. palanee 01/07/2013 / 17:39

  Czyżby graffiti znajdowało się w okolicach Dworca Łódź Kaliska?
  Akcja naprawdę ciekawa i oby takich więcej!

  Polubione przez 1 osoba

  • ugoldenbrown 01/07/2013 / 23:43

   Tak, Palanee, mural znajduje się pod wiaduktem przy Dworcu ŁK, tuż przy ścieżce rowerowej.
   Ładnie się prezentuje i co najważniejsze – jeszcze go wandale nie zamalowali (choć ktoś próbował pomazac)

   Polubienie

 2. incendia 01/07/2013 / 19:10

  Hm… Fajny pomysł… Chociaż ciekawa jestem ilu osobom to zmieni myślenie..

  Polubione przez 1 osoba

  • ugoldenbrown 01/07/2013 / 23:45

   Trudno powiedzieć, czy w ogóle komukolwiek cokolwiek zmieni.. 😉
   Ale jeśli choć jedna osoba się zatrzyma i zastanowi, co też na tej ścianie nabazgrane, to też jest sukces.

   Polubienie

 3. wg108 01/07/2013 / 21:54

  Miło, że w tej akcji bierze udział PFRON, bo choć obraca milionami to niepełnosprawni niewiele mają z niego pożytku. Mieli go zlikwidować, ale trwa, by było gdzie obsadzać „swoich” po każdych kolejnych wyborach.
  Myślę, że sporo się zmieniło w naszym postrzeganiu niepełnosprawności, zwłaszcza już w szkołach. Jest akceptacja i chęć pomocy rówieśnikom – nie ma wyśmiewania ułomności.

  Polubione przez 1 osoba

  • incendia 01/07/2013 / 21:57

   Wg, nie wiem jak inni, ale ja ostatnio z PFRONu mam pożytek i to całkiem niezły 🙂

   Polubione przez 1 osoba

   • wg108 01/07/2013 / 22:18

    Bardzo się cieszę jeżeli udaje Ci się z czegokolwiek skorzystać, bo przecież z definicji powinni być instytucją (państwową zresztą) służącą rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Przy czym pojęcie „rehabilitacja” jest w nazwie użyte w szerokim rozumieniu tego słowa a nie w potocznym. Jednak gdy porównać ich budżet wielokrotnie przewyższający sumy zbierane przez Owsiaka i efekty działań – to PFRON wypada bardzo blado. Pracowałem w tej instytucji dwa lata, po miesiącu kiedy ogarnąłem „co i jak” zadałem pytanie: no dobrze, ale co my mamy dla „niepełnosprawnego kowalskiego”, który wejdzie „z ulicy”? Bo za cholerę nie mogłem wyczaić.
    – Jak to co? – odparł szef. – Dobre słowo i adresy stowarzyszeń, gdzie może mu pomogą…

    Polubione przez 1 osoba

    • incendia 01/07/2013 / 22:25

     No nie wątpię, że masz rację. Ja miałam o tyle szczęścia, że udało mi się znaleźć w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie… ale fakt, tak na co dzień to raczej nie słychać, aby PFRON wiele robił

     Polubione przez 1 osoba

     • ugoldenbrown 01/07/2013 / 23:58

      Wugi, czekałam na znak od Ciebie, bo o tego typu działaniach wiesz w tym gronie (chyba) najwięcej. Nie bardzo wiem, jak funkcjonują te wszystkie organizacje, czy faktycznie wydają pieniądze uczciwie, czy nie ma czegoś takiego, jak przerost administracji nad działalnością statutową. Tyle się można nasłuchać o różnych malwersacjach, przekrętach, że człowiek zwyczajnie nie wierzy już nikomu.
      Incendia, jak widzę i Ty masz duże praktyczne pojęcie na temat tego funduszu. Dobrze, że zdołałaś się „załapać” na cokolwiek, co ułatwiło Ci życie.

      Polubienie

 4. krogulec14 02/07/2013 / 16:26

  Interpretacja gołębia znakomita 🙂 A i grafiti wzniosłe i piękne.

  Polubione przez 1 osoba

 5. oceanofstupidity 05/07/2013 / 17:00

  Graffiti świetne. Miejsc, które można by przyozdobić w ten sposób powinno być więcej. Szkoda tylko, że często są bezmyślnie mazane przez innych.

  Polubione przez 1 osoba

  • ugoldenbrown 05/07/2013 / 22:00

   A, bo widzisz, bezmyślność i głupota jest największym kalectwem człowieka i jak dotąd, nikt nie wynalazł na nią antidotum. Dlatego wandale byli i będą.
   Taka akcja powinna być na większą skalę, a nie tylko w paru miastach.

   Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s