Zmiana warty

Kolejna fotograficzna mikroopowieść o Moskwie.
Udało nam się zobaczyć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Odbywa się ona co godzinę, za wyjątkiem zimy, kiedy to żołnierze wymieniają się co pół godziny.
I również udało się ją sfilmować. Zobaczcie – warto! 🙂

Poniższe informacje zaczerpnęłam ze strony MOSKWA PRO :

Rosyjski Grób Nieznanego Żołnierza został zbudowany o wiele później niż warszawski, ale sam pomysł został skopiowany od Polaków. Bo kiedy jeden z radzieckich szefów partyjnych zobaczył taki pomnik w stolicy Polski, zaproponował zbudowanie czegoś podobnego w Moskwie.

Szczątki żołnierzy zostały tu złożone na początku grudnia 1966 roku, na pamiątkę bitwy pod Moskwą w 1941 roku. Historycy do dnia dzisiejszego zażarcie się spierają o moment przełomu w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Jedni uważają, że zasadniczy zwrot nastąpił w czasie bitwy pod Stalingradem, inni – że właśnie pod Moskwą w 1941 roku, kiedy 5 grudnia 1941 roku armia hitlerowska, nie znająca do tej pory smaku porażki, panująca nad całą Europą, nie tylko została powstrzymana, ale i zmuszona do odwrotu. Radzieccy żołnierze stopniowo zaczęli oswobadzać radzieckie wioski i miasta.

Prochy żołnierzy zostały przewiezione do Moskwy z mogiły w pobliżu wsi Krukowo (41 km od Moskwy) i następnie złożone pod murami Kreml w Grobie nieznanego Żołnierza. Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce wiosną 1967 roku, w Dzień Zwycięstwa.

Na pomniku wyryto następujące słowa: „Imię Twoje jest nieznane, twój czyn bohaterski jest nieśmiertelny”. Po prawej stronie pomnika stoją urny z ziemią z miast odznaczonych tytułem miasta-bohatera Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (1941-1945).

Pod Grobem Nieznanego Żołnierza Bardzo często można zobaczyć nowożeńców składających kwiaty – stało się to już tradycją. W ten sposób młodzi oddają hołd bohaterom wojny.

20 myśli w temacie “Zmiana warty

 1. spacer_biedronki 23/10/2013 / 21:38

  ależ oni pięknie- tanecznie po tych schodkach weszli. A tradycja z kwiatami bardzo mi się podoba. Uściski Globtroterko!

  Polubienie

  • ugoldenbrown 23/10/2013 / 22:03

   Idealne zgranie, harmonijne ruchy, żadnej przypadkowości.
   Do Pułku Kremlowskiego, którego żołnierze pełnią wartę wybierani są sami „chłopcy malowani” 😉 To znaczy niekoniecznie malowani, nie mogą mieć tatuaży, muszą być absolutnie zdrowi, wysocy (min. 180 cm), proporcjonalni, wykształceni i mieć ujmujący, słowiański wygląd :))

   Polubienie

 2. wg108 23/10/2013 / 23:25

  Kurcze, te schodki to mają opanowane jak w teatrze. Pewnie w jednostce mają skopiowany układ tego chodnika do ćwiczeń baletowych 😉 Krok, tak zwany defiladowy, to jednak parodia, włącznie z trzymaniem karabinu a la cyrkowy magik.

  Polubienie

  • ugoldenbrown 24/10/2013 / 05:39

   Po nocach im się śnią te układy kroków 😉 Wykute do bólu 😉
   Pierwszy raz widziałam z bliska ten krok defiladowy i naprawdę robi to wrazenie!

   Polubienie

 3. Caddi Fredson 24/10/2013 / 08:57

  Ceremoniał wojskowy zawsze przyciągał gapiów. Tak samo jak inne (religijne) rytuały. Swoista metafizyka związana z ruchem nadaje nimb tajemnicy.

  Polubienie

  • ugoldenbrown 24/10/2013 / 17:10

   Masz rację, ludzie zawsze to lubili i lubią. To rodzaj teatru, rytuał, który pociąga, nawet, jak się nie wie, skąd się wziął i o co chodzi 😉

   Polubienie

  • ugoldenbrown 24/10/2013 / 17:28

   Gdyby tak wojsko było tylko od akcji powodziowych, czy pomaganiu cywilom, byłoby znakomicie. Ale wojsko jest od zabijania.
   Wiem, strasznie to brutalnie zabrzmiało.. 😉

   Polubienie

 4. KBG 24/10/2013 / 23:23

  zawsze mnie bawiło jak można dać się namówić do takich wyczynów… dla mnie to jest parada lalek żołnierzyków – przepraszam jeśli obrażam czyjeś uczucia patriotyczne jednak nie widzę w tym piękna ani wyniosłości. widzę na natomiast manipulację i pranie mózgu …

  Polubienie

  • ugoldenbrown 26/10/2013 / 22:37

   Można odpowiedzieć, że to tradycja, że trzeba ją pielęgnować, by nie zaginęła. Takie wojsko jest typowo na pokaz, to symboliczny rytuał. A ludzie lubią rytuały, już o tym mówił Caddi. Zawsze potrzebowali i potrzebują: chleba i igrzysk. Mówisz, ze to pranie mózgu? czy ja wiem..?

   Polubienie

   • KBG 26/10/2013 / 22:46

    Tak masz racje igrzysk i chleba – to pożywka pewnej klasy o czym Cialdini nie pisze, bo nie zajmuje się wpływem socjologicznym i nie ma informacji o kulturze oraz nie zajmuje się manipulacją. Tak jest to pranie mózgu i warunkowanie. Takie life …

    Polubienie

 5. oceanofstupidity 25/10/2013 / 11:24

  Pewnie nie powinienem się przyznawać dlatego ze wstydem napiszę: myślałem, że tylko my mamy Grób Nieznanego Żołnierza z uroczystą zmianą warty.

  Polubienie

  • ugoldenbrown 26/10/2013 / 22:40

   Nie przejmuj się i nie wstydź 😉
   My mieliśmy pierwsi, a Rosjanie przejęli to od nas.
   Zazwyczaj bywało odwrotnie, a tu, proszę.. 😉

   Polubienie

 6. annybloog 26/10/2013 / 11:37

  Twoje moskiewskie fotografie mnie czarują!

  Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s