Wybory?

Jest takie powiedzenie: „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie”. Dlatego też patrząc na plakaty przedwyborcze porozlepiane na budynku do rozbiórki, walające się po chodniku i porozrywane mam wrażenie, że to jakiś upiorny sen, bo nikogo się takim widokiem nie zachęci ani do głosowania na kandydatów na radnych, ani w ogóle do pójścia na wybory. Nigdy nie czepiam się przesadnie, nie wymagam, by wszystko było „pod linijkę”, uważam, że liczy się bardziej treść, niż forma, ALE – chciałabym, by mnie, jako potencjalnego wyborcę szanowano, zaproszono na wybory, by pokazano, że ważny jest dla kandydatów każdy człowiek i każdy głos. Jednak taki widok absolutnie temu przeczy… I dlatego mam ICH gdzieś;)
BDSC00842 BDSC00847 BDSC00844

 

 

 

Reklamy

17 myśli w temacie “Wybory?

 1. Wichrowe108 11/11/2014 / 23:50

  Niestety demokracja kończy się tam, gdzie zaczyna matematyka wyborcza. W Polsce za wyjątkiem wyborów bezpośrednich (np. na Prezydenta) stosuje się liczenie głosów metodą D’Hondta. To faworyzuje partie polityczne, a marginalizuje kandydatów niezależnych. Listy są tak układane, że cała „drużyna” pracuje w zasadzie na rzecz „jedynki” na liście. Wyborcy stwarza to iluzję, że jego głos jest bardzo ważny, że wybiera spośród kandydatów.
  Aby ograniczyć możliwość wyborczego potknięcia danego ugrupowania modne stało się też namawianie wyborców aby oddali głos „za” głosując „przeciw” komuś. To taki marketing żerujący na naiwności. Nie chcesz na nas głosować? Zagłosuj! Wybierz mniejsze zło…
  Cóż doradzić? Obecna ordynacja wyborcza nie jest dla ludzi lecz dla kasty polityków. Nijak nie służy społeczeństwu obywatelskiemu. Maluczkim wmawia się, że wybory to „patriotyczny i obywatelski obowiązek”. I ludzie idą „do wyborów”. Chciałoby się zapytać „po co?”. Znacie kogoś kto wygrał z zawodowym pokerzystą?

  Polubione przez 2 ludzi

  • goldenbrown 12/11/2014 / 20:47

   Jeszcze jest czas, by ludzie, którzy idą na wybory i głosują na „mniejsze zło” przejrzeli na oczy, że tak naprawdę nie działają dla siebie, ze to, jak napisałeś, żaden „patriotyczny i obywatelski obowiązek”, tylko zwykła ściema.
   Zło jest złem, niezależnie od wielkości;)
   Dobrze, ze napisałeś, jak są liczone te głosy, popatrzyłam na tę metodę i okazuje się, że to dopiero jest karkołomne liczenie! A ja myślałam, ze liczą się realne głosy na konkretną osobę..;) O naiwności!
   Przechodziłam dziś koło tego budynku, są kolejne plakaty naklejone na tamtych:) Ten lepszy, kto na wierzchu;)
   Dzięki za te wyjaśnienia, bardzo, bardzo pomocne…:)

   Polubione przez 1 osoba

 2. U stóp Benbulbena (Dagmara) 12/11/2014 / 23:32

  Plakaty wyborcze są nieekologiczne, a obklejanie całej tablicy plakatami jednego kandydata po prostu irytujące. Podobałoby mi się wystawienie oficjalnych tablic, do których każdy kandydat mógłby przypiąć jeden plakat, najlepiej w ustalonym z góry formacie. Kilka takich tablic w całym mieście i tyle. Trochę porządku i kultury, choćby po to, by nie zaśmiecać ulic.

  Polubienie

  • goldenbrown 13/11/2014 / 05:53

   Masz znakomity pomysł! Gdyby ustawiono „słupy wyborcze” i tylko na nich naklejano plakaty, byłoby estetycznie i porządnie, ale nie w tym kraju, u nas musi być awanturka, zadyma, czego przykład mieliśmy niedawno podczas 11 listopada.

   Polubienie

 3. krogulec14 13/11/2014 / 11:39

  Pójdę na wybory, ale pewnie tylko dlatego, że osoby na które zagłosuję znam. I mam do nich przekonanie.

  Polubienie

  • goldenbrown 13/11/2014 / 17:57

   Ten argument do mnie przemawia – znam, wiem, kto zacz, dlatego zagłosuję. Na ile ta osoba (o ile zostanie radnym/burmistrzem itp) będzie miała siłę przebicia i zrealizuje swoje obietnice, to już kolejna historia. Ale czas pokaże:)

   Polubienie

 4. spacer_biedronki 13/11/2014 / 12:14

  nie wiem kto nalepia te plakaty – zapewne wynajęta firma..choć może się mylę.. Wygląda jak na zapomnianym śmietnisku.. Idę na wybory – by dać sobie prawo do narzekania w przyszłości;)

  Polubienie

  • goldenbrown 13/11/2014 / 18:01

   Dziś widziałam mężczyznę rozlepiającego plakaty, miał ich tonę, mazał klejem po słupie w pośpiechu, bo do rozlepienia zostało mu mnóstwo plakatów. Jak chce w ogóle zarobić, to musi okleić pół Łodzi..;) Nie dziwię się zatem, że robi się to niedokładnie, że potem byle wiatr, byle pociągnięcie za papier i odrywa się wszystko.. Wygląda nieapetycznie.
   Idź i głosuj, a narzekanie masz gratis:))

   Polubienie

 5. punktpotrójny 14/11/2014 / 11:07

  Ja też głosuję na tych, których znam, nie głosuję na tych z największych plakatów, i tych co mnie do głosowania na siebie zachęcają.

  Polubienie

  • goldenbrown 14/11/2014 / 14:41

   Wprawdzie nie jest to idealne rozwiązanie, ale takie, które pozwala być w zgodzie z własnym sumieniem. A co z tym głosem i jednocześnie z powierzonym zaufaniem zrobią ci, na których głosujesz, to już inna sprawa;) Mam nadzieję, że nie zawiodą pokładanych nadziei.
   Prawdę mówiąc mnie wszelkie wybory kojarzą się z takim powiedzeniem:
   „Jak się weźmiemy, to zrobicie!” :)))

   Polubienie

 6. Onibe 16/11/2014 / 13:05

  słusznie piszesz. Za mną też chodzi jakiś szerszy komentarz o tym, bo już ręce opadają… Wybory bodaj dzisiaj, prawda? Nawet nie wiem dokładnie… więc chyba nie muszę pisać, że tym razem sobie daruję farsę wyborczą 😉

  Polubienie

  • goldenbrown 16/11/2014 / 17:32

   Taaak.. Czuję się dziś spełniona.. Powinności i zarazem przyjemności stało się zadość:) A gdybyś zapytał o szczegóły, to z radością się pochwalę, że byliśmy dziś w parku Poniatowskiego na spacerze z psem z kliniki weterynaryjnej na Gdańskiej. Tam są psy, które potrzebują ruchu, często resocjalizacji, a my w miarę możliwości zabieramy je na przechadzki. Dla zwierzaków to ważne, dla mnie też:)

   Polubienie

 7. oceanofstupidity 20/11/2014 / 14:41

  Upiorny sen trwa nadal 😉 Kilka dni po wyborach ciągle nie wiadomo jakie są oficjalne wyniki. Taki bałagan panuje. Właściwie to zdjęcie, które wstawiłaś nabiera teraz głębszego znaczenia. Cytując klasyka – „Wybory. Sorry, taki mamy klimat”. 😉

  Polubienie

  • goldenbrown 20/11/2014 / 18:26

   Przykre, że w III RP dochodzi do takiej kompromitacji w kręgach władzy. I pewnie polecą za to głowy wykonawców, a nie decydentów. Ale może się mylę..

   Polubienie

 8. bagienny 21/11/2014 / 23:18

  Moim zdaniem powinni podawać też informację ile osób unieważniło swój głos. To też jest istotna informacja. A co do tych śmieci jacy ludzie kandydują taka kampania.

  Polubienie

  • goldenbrown 21/11/2014 / 23:59

   Czytałam, że w woj. świętokrzyskim co 6-ty oddany głos był niewazny. To bardzo dużo. No, ale i tak podobno frekwencja podczas tych wyborów była duża.

   Wiem też, że niezależnie, jaki będzie wynik wyborów, spora część społeczenstwa będzie przekonana, że wybory zostały sfałszowane, bo to, co się dzieje teraz z liczeniem głosów, to zupełna amatorszczyzna.

   Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s