Cerkiew św. Aleksandra Newskiego

Łódzka cerkiew pw. św. Aleksandra Newskiego należy do najpiękniejszych w Polsce. Niedawno przespacerowałam się z aparatem w okolice tej cerkwi, pogoda była 2w1 – wymarzona i na spacer, i do zdjęć:) Efekty spaceru zobaczcie sami, warto było wychylić nos z gawry;)

ADSC01157

ADSC01166 ADSC01167 ADSC01170 ADSC01173 ADSC01174 ADSC01206

Reklamy

17 myśli nt. „Cerkiew św. Aleksandra Newskiego

 1. Bardzo lubie sakralne zabytki. Sama zwiedzam na potege w roznych miejscach! Musisz wybrac sie kiedys do srodka jesli nie bylas. A szczegolnie sprobuj tam wpasc w okolicach 19 grudna moze? albo jak nie bedzie nic sie dzialo to 7 stycznia napewno bedzie otwarta na nabozenstwo z okazji bozego nardzenia!

  Lubię to

  • Byłam w cerkwi (w środku) w Moskwie, natomiast tej łódzkiej jeszcze nie zwiedzałam. Masz rację, myslę, że warto wybrać się na prawosławne Boze Narodzenie:) I posłuchać, i zobaczyć…:)

   Lubię to

  • Piękna wizytówka prawosławnej części Łodzi:)
   Łódź jest miastem 4 kultur (stąd festiwal) i w okresie przemysłowego rozkwitu znakomicie koegzystowały ze sobą różne narodowości, wyznania, bo ważne były gospodarcze cele, a nie ideologiczne przepychanki (jak to się dzieje obecnie). Tę cerkiew budowała (czyli wyłożyła kasę) spora część fabrykantów, wśród których byli głównie ewangelicy. Czyli – nie robili tego stricte dla siebie – ale dla Łodzi. Czy teraz byłoby to możliwe? Obawiam się, że nie.

   Lubię to

  • Cieszę się, że zdjęcia wpadły Ci w oko:)
   Niedaleko cerkwi Newskiego jest mała cerkiew, kaplica św. Olgi. Poza tym są chyba 2, albo 3 cerkwie cmentarne. W niektórych miastach, np. w Warszawie, też była cerkiew Newskiego, ale została rozebrana..

   Lubię to

  • Od moich znajomych Rosjan dowiedziałam się, że każda cerkiew jest inna, jest indywidualnie zaprojektowana, tak, by dopasować się do istniejącego otoczenia. Dlatego też cerkwie są tak różnorodne:)

   Lubię to

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s